Czas na kolejną część. Linki do pierwszej i drugiej znajdziesz na końcu wpisu.
Fakt, że powstała część trzecia jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Gdy zaczynałem pisać wiersze byłem zupełnie zielony, jeśli chodzi o realia związane z ich publikacją. Całe to moje pisanie wynikało z faktu, że spełniało u mnie funkcję katharsis w rozumieniu psychologicznym, no i miałem z tego przyjemność. Nie wchodziłem w to w przemyślany albo ewoluujący sposób. Nie zacząłem pisać wierszy w liceum, nie wygrałem jakieś wojewódzkiego konkursu poetyckiego dla nastolatków, nie recytowałem, nie poszedłem na polonistykę i nie poznałem tam innych piszących wiersze. Nie założyliśmy klubu, nie chodziłem do miejsc, gdzie poeci czytają swoje wiersze, nie poznałem tam wydawców wydających czasopisma literackie, ani sam nie założyłem kwartalnika. Do tej pory praktycznie nie mam znajomych w środowisku.
Zmierzam do tego, że kiedy dojrzała we mnie myśl, aby wysłać wiersze do kogoś, kto mógłby je opublikować jedynym źródłem wiedzy była dla mnie wyszukiwarka internetowa. Byłem szczerze przekonany (nie wiem dlaczego, może przez osobowość z rysem raczej pesymistycznym?), że w Polsce działają ze trzy czasopisma, a jak mi odmówią to dupa i kamieni kupa. Na szczęście jest inaczej i właśnie mam przyjemność podać Ci kontakt do kolejnych czasopism, a we wszystkich częściach jest tych czasopism/portali już prawie trzydzieści.

OPCJE – czasopismo literackie, z którym nie mam zbyt wielu doświadczeń. Kilkukrotnie wysyłałem im wiersze i raz prozę. Odpowiedzi zwrotne sprowadzały się do podziękowań za przesłanie tekstów albo nie przychodziły wcale. Niczego u nich nie opublikowałem.

Afront – bardzo miły i sprawny kontakt z Redakcją. Wiersze wysyłałem parokrotnie. Udało mi się przebić, gdy wysłałem pocztą tradycyjną swój tomik Pięść, Skowyt oraz Głodujące Psy, licząc, że komuś z Redakcji się spodoba i być może zechce go zrecenzować. Otrzymałem krótką informację ze wskazaniem numeru, w którym ukażą się wiersze i kilkoma miłymi słowami. Wszystko na plus włącznie z szatą graficzną.

Wyspa – kwartalnik literacki, który działa na rynku od wielu lat. Niewiele mogę napisać. Wysyłałem zestawy wierszy dwukrotnie. Wiadomości pozostały bez odpowiedzi.

Obszary Przepisane – magazyn literacki, który działa głównie w przestrzeni internetowej, ale na stronie udostępnia linki do plików, z których możesz sobie wydrukować numer i mieć dla siebie albo rozpowszechniać. Twarzą Redakcji jest bardzo miły redaktor, również poeta. Moje wiersze znalazły się w piątym numerze. Kontakt konkretny, decyzja o publikacji szybka, publikacja w najbliższym numerze.

Mały Format – nie jestem pewien, czy przyjmują wiersze mało znanych poetów. Wnioskując po tych, które ukazały się w ostatnich numerach raczej nie. Nie odpisali na żaden z moich maili.

Poezja Dzisiaj – szata graficzna tego pisma wskazuje, że wymyślono ją dawno temu i odświeżano niechętnie. Niemniej jednak nazwiska tam publikowane są znane lub dość znane. Nie udało mi się nawiązać kontaktu z Redakcją.

LINK DO CZĘŚCI PIERWSZEJ:

https://mateuszskrzynski.wordpress.com/2017/06/28/gdzie-publikowac-wysylac-wiersze/

LINK DO CZĘŚCI DRUGIEJ:

https://mateuszskrzynski.wordpress.com/2018/03/30/gdzie-publikowac-wysylac-wiersze-cz-2/

ŚLEDŹ MNIE NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/zhotelunagodziny/

MÓJ TOMIK: https://mateuszskrzynski.wordpress.com/moj-tomik/

SPIS WYDAWNICTW WYDAJĄCYCH POEZJĘ: https://mateuszskrzynski.wordpress.com/2018/04/04/spis-wydawnictw-wydajacych-poezje-gdzie-wydac-tomik-poezji/

Reklamy

9 myśli w temacie “Gdzie publikować / wysyłać wiersze ? cz. 3

 1. Skrzętnie przygotowane, opisane, co i jak z poezją czynić. Dziękuję. moje pisanie marnie mi idzie, takie sobie rymowanki. MMam ich kilka przykładów we wpisie „Stary, młody kierowca”. Nie zajmę się tym, ale na pewno nie jeden skorzysta z Twojego poradnika.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Troszkę mnie tu nie było … muszę nadrobić zaległości … 🙂

  Witaj 🙂

  Mam przyjemność poinformować Cię o otrzymaniu wyróżnienia, jakim jest nominacja do konkursu Mystery Blogger Award. Zapraszam Cię do udziału w nim.

  Aby wziąć udział w Mystery Blogger Award, umieść na swoim blogu logo konkursu i informację na jego temat. Napisz przez kogo zostałeś nominowany i wskaż 10-20 osób, które Ty nominujesz, a następnie poinformuj je o tym.

  Wstaw odnośniki do kilku swoich ulubionych wpisów.

  Gratuluję i życzę powodzenia

  Buziak
  🙂

  Polubienie

 3. Z nieba mi pan spadłeś z tym wpisem! Właśnie się zastanawiałam 🙂 szukam jeszcze odpowiedzi na analogiczne pytanie w sprawie pisania scenariuszy… albo scenariuszowej kolaboracji, coś jak „New Play Exchange” ale najlepiej po polsku (po angielsku mniej więcej wiem gdzie co).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s